« Home | Przyjazd do Peru » | Peruwiańska wiza w paszporcie »

Ruch uliczny

Lima ma około 8 milionów mieszkańców. Dlatego moje ogólne wrażenie na temat ruchu ulicznego jest: może nie są to kompletni wariaci drogowi, ale blisko im do tego. Co gorsza, prawdopodobnie wiele samochodów nie używa benzyny bezołowiowej, więc powietrze w okolicach głównych ulic jest bardzo zanieczyszczone.

Autobusy:

Jest ich kilka rodzajów. Nazywane są micro (niewielkie lub trochę większe busy) lub combi (mikrobusy na ok. 10 osób). Samochody są stare i zdezelowane, sprawiają wrażenie mało bezpiecznych.

W busie oprócz kierowcy jest człowiek, który stoi przy drzwiach, zbiera pieniądze za przejazd (zwykle 50 centimos za krótką trasę, 1 sol za dłuższą[1]). Oprócz tego rozgląda się, czy ktoś czeka na chodniku, wykrzykuje trasę przejazdu, itd.

Busiki przejeżdżają dosłownie co kilkadziesiąt sekund, często się pokrywając. Wtedy kierowcy ostro walczą o klientów – w dziki sposób wyprzedzając się, wołając do przechodniów, itp.


Drugim sposobem podróżowania są taksówki.

Odnoszę wrażenie, że jeździ ich więcej niż zwykłych samochodów. Nie mają taksometrów, więc o cenę należy targować się przed jazdą.

Oprócz zwykłych samochodów są też mototaxis, czyli trójkołowe taksówki – taka buda na elektrycznym motorze.

Przejścia dla pieszych.

Nie ma. No prawie. Na dużych skrzyżowaniach. A zazwyczaj przechodzi się przez jezdnie w dowolnym miejscu, czekając aż będzie jechało mniej samochodów lub przeciskając się pomiędzy tymi, które stoją w korku.
[1] 1 nuevo sol = ok. 1 złoty

Etykiety:

Go There

Inne blogi & lacza

Poprzednie